Travel Work and Travel

Zachodnie Wybrzeże w 16 dni

By on 7 sierpnia, 2017

Trochę czasu mi zajęło na zaplanowaniu naszego tripa po USA. Zdecydowaliśmy się z Beatą na podróż po Zachodnim Wybrzeżu. W zeszłym roku udało mi się (niestety bez Beaty) zahaczyć tylko mały kawałek, a dokładniej o Denver w Colorado. Jakieś 5h od Las Vegas. (5h to jest naprawdę blisko!)

 

Beata zachwycona zdjęciami znalezionymi w necie mogła powiedzieć tylko jedno: „TAK! Jedziemy tam!”. Część miejsc w stylu „must see”, a inne z kategorii chcemy to zobaczyć i bez dyskusji. Do dyspozycji mamy 16 dni. Niestety jest to jedyna rzecz, która nas ogranicza i zmusza do zaplanowania, a nie poniesienia się pełnej spontaniczności. Chociaż jakby nie patrzeć, poza faktem, że codziennie będziemy mieli jakiś cel to osiągnięcie tego celu będzie wiązało się ze spontanicznymi akcjami i decyzjami! Więc nie jest tak źle! Trasa będzie się składać z ponad 2000 mil przejazdu samochodem, noclegów pod namiotami, airbnb jak i w hotelach. Niestety mamy tylko jednego kierowcę. Będę zmuszony sam pokonać tą trasę oraz wyzwania czyhające na drodze, ponieważ moja kochana dziewczyna nie ma prawa jazdy, a nawet jakby miała, to nie wiem czy byłby to dobry pomysł wsadzania jej za kółko, hah!

Skupię się najpierw na początku planowania:

 1. Zebraliśmy miejsca, jakie chcielibyśmy odwiedzić. Dzięki temu mogliśmy przeanalizować co, gdzie się znajduje,
 2. Wybranie tych najlepszych i najbardziej dostępnych tak, aby pozwolić nam stworzyć uniwersalną trasę, ale stworzoną pod nas.
 3. Naniesienie na mapę punktów z naszej listy. Użyliśmy do tego roadtrippers.com oraz maps.google.com
 4. Na podstawie trasy, zaczęliśmy układać ilość dni i noclegów. Stworzyliśmy priorytety, czyli miejsca must see, na które chcemy poświęcić tyle i tyle czasu.
 5. Poza mapą na roadtrippers.com i nanoszeniem na nią poszczególnych miejsc zapisywaliśmy na kartce poszczególne dni i zaczęliśmy tworzyć trasę.
 6. Kolejne modyfikacje dzięki kartce dały większe pole manewru. Z kartki wszystko zostało przeniesione na komputer.
 7. Na komputerze dodaliśmy w podpunktach miejsca do zobaczenia. Jeszcze wszystko zostanie dokładnie przeanalizowane. Zbadamy każde miejsce.
 8. Po zaplanowaniu dni i tras, które będziemy musieli przejechać podczas tripa przyjdzie czas na szczegółowe zaplanowanie dni.
 9. Najważniejsze, a mianowicie noclegi i miejsca,w  których będziemy spać mamy już zarezerwowane, opłacone lub wybrane miejscówki (camping).

 

Poniżej rozpiska tego co udało nam się dotychczas zaplanować. Ponadto znajdziecie screena mapki z roadtrippers.com wraz z linkiem do trasy, która może posłużyć wam jako wzorzec!

Odległość jest to ilość mil jakie mierzy dana trasa od Pierwszego do Ostatniego punktu. Czas, jest to uśredniony czas dojazdu do danego miejsca według map google.

Dzień 0

Lot Norfolk, VALas Vegas, NV (przylot ok. 23.30)

Nocleg w Las Vegas, zwykły, normalny bez fajerwerków z racji porannej pobudki I wyruszenia w trasę. Wybraliśmy Las Vegas jako początek tripa z prostego powodu. Centralne miejsce i dosyć elasytczne możliwości planowania tripa dla osób, które chcą zrobić objazdówkę i wrócić do tego samego miejsca, jak My. Dodatkowo, bilet lotniczy z Norfolk do Las Vegas był najtańszy w porównaniu z lotami do innych miast na zachodzie. Przy kalkulacjach, samochód + lot wyszło najtaniej. Auto bierzemy od razu z lotniska, jedziemy do hotelu zarezerwowanego przez booking.com

 

Dzień 1

Las Vegas – Zion National Park – Nocleg Powell Lake:
Odległość: 270mil
Czas: 4h

Zion National Park
https://www.zionnationalpark.com/wp-content/uploads/2016/11/Zion-Canyon-River-1024.jpg

Dlaczego nie chcemy zacząć od zwiedzania Las Vegas? Stwierdziliśmy, że lepiej to sobie zostawić na koniec. Ewentualne zakupy oraz inne duperele. Pierwszy dzień zaczynamy od Zionu, kończąc na polu kempingowym przy samiutkim jeziorze Powell Lake.

 

Dzień 2

Powell Lake – Antelope Canyon – Horseshoe – Zapora Glen Canyon – Grand Canyon
Odległość: 140mil
Czas: 2.5h

Niestety, nie udało nam się zarezerwować wycieczki fotograficznej po Upper Antelope Canyon i najprawdopodobniej skoczymy na zwykłą na godzinę 16. Tak więc, do godziny 16 mamy czas na całą okolicę. Po Upper Antelope Canyon przejażdżka przy zachodzie słońca pod South Rim Grand Canyon. Tutaj mamy dwie opcje. Albo nocleg pod Grand Canyon albo gdzieś na trasie do Joshua National Tree. Zobaczymy jak czas pozwoli.

 

Dzień 3

Grand Canyon – Route 66 – Joshua National Park
Odległość: 460mil
Czas: 8h

Route 66
http://experiencewilliams.com/wp-content/uploads/route-66-williams-arizona.jpg

Całodniowa podróż odcinkiem słynnej drogi Route 66 w stronę Joshua National Park. Na jego terenie planujemy spędzić noc, ciesząc się widokiem gwiazd. Nasze małe must see. Mamy nadzieję, że pogoda na to pozwoli!

 

Dzień 4

Joshua National Park – Los Angeles (Rosemead)
Odległość: 130mil
Czas: 2.5h

Joshua National Park by Isra Miraj

Chcemy poświęcić pół dnia w Parku, a następnie wyruszyć do Los Angeles, gdzie pokój zarezerwowany za pośrednictwem Airbnb będzie na nas czekać. Zostawić rzeczy i ruszyć na obserwatorium Griffitha przez zachodem słońca. Po zajściu słońca, wieczorno-nocny przejazd przez górną część Los Angeles.

 

Dzień 5

Los Angeles

Griffith Observatory
https://assets.pcmag.com/

Los Angeles podzieliśmy sobie na dwie części. Część „górną i dolną”. Pierwszego dnia skupiamy się na tej górnej (patrząc na mapie) np. Hollywood, Beverly Hills, China Town oraz Downtown.

 

Dzień 6 

Los Angeles – San Diego
Odległość: 120mil
Czas: 2h

Hollywood Hills
http://www.languagetraining.it/images/corso-inglese-estero_language-training.jpg

Kolejny dzień po wymeldowaniu się z pokoju zaczynamy na „dole”. Long Beach, Venice etc. Późniejszym popołudniem plan jest, aby wyruszyć do San Diego. Co do noclegu to się jeszcze nad nim zastanawiamy. Albo KOA Camping albo Airbnb.

 

Dzień 7

San Diego

San Diego
http://www.visitcalifornia.com/

W San Diego jest co robić. Mamy mnóstwo zapisanych miejsc, ale najprawdopodobniej zaczniemy od Najlepszego Zoo na świecie (wg. http://www.worldatlas.com/articles/best-rated-zoos-in-the-world.html).

 

Dzień 8

 San Diego

San Diego Zoo

Dzień 9

San Diego – Highway 1 – Big Sur – South Lake Tahoe

Plan A
Odległość: 790mil
Czas: 13h
Plan B
Odległość: 700mil
Czas: 11h

Big Sur
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/09/Central_Californian_Coastline%2C_Big_Sur_-_May_2013.jpg

Całodniowa wycieczka samochodem do South Lake Tahoe. Z racji na odległości jakie będziemy mieli do pokonania. Przygotowaliśmy sobie Plan A i Plan B. Na miejscu planujemy przybyć późniejszym wieczorem.

 

Plan A – Optymistyczny. Zbyt optymistyczny, ale po tripie, jaki zrobiliśmy w tamtym roku i przebytych kilometrach w ciągu danej ilości dni, jestem skłonny stwierdzić, że jest to do zrealizowania. Wyruszenie z samego rana, aby ominąć korki. Santa Barbara i podróż do Big Sur. Indyjski targ, o którym Angelika pisała na swoim blogu. Z Montery do South Lake Tahoe na upragniony nocleg w SPA. Chwila relaksu i sen.

Plan B – Za wszelką cenę musimy uniknąć korków, także wypad z San Diego dla odmiany, z samego rana (już widzę poranną minę Beaty i chęć porannej pobudki. Uwielbia wcześnie wstawać). Jeśli czas nie pozwoli na dostanie się do Big Sur w przyzwoitych godzinach będziemy musieli jechać dalej do Tahoe.

Tak, omijamy San Francisco. Dlaczego? Tego się dowiedzie później!

 

Dzień 10

South Lake Tahoe

South Lake Tahoe
http://images.kuoni.co.uk/

Jeszcze nie wybraliśmy miejsc, które chcemy koniecznie zobaczyć. Tzn. jest ich kilka, ale co szczegółów to jeszcze za wcześnie.

 

Dzień 11, Dzień 12, Dzień 13

South Lake Tahoe – Yosemite National Park
Odległość: 150mil
Czas: 3.5h

Yosemite National Park
http://cdn.history.com/sites/2/2015/09/iStock_000038100826_Large.jpg

Do Yosemite mamy około 4h drogi. Wystarczy nam czasu na poranny spacer po South Lake Tahoe lub przejażdżkę autem po okolicy i zostanie nam czasu na znalezienie odpowiedniego miejsca na kemping i obczajkę po okolicy. Z racji tego, że do San Francisco oraz Yellowstone niestety nie pojedziemy, postanowiliśmy spędzić trochę więcej czasu w parku. Tj. 3 noce.

 

Dzień 14

Yosemite National Park – Sequoia National Park – Death Valley
Odległość: 500mil
Czas: 10h

Sequoia National Park
https://static1.squarespace.com/static/564d14dfe4b0290681184a82/578681a7cd0f688d44f7a78e/578681febe65944b872f8e6f/1468432900276/Sequoia+National+Park+-+036.jpg

Kolejny intensywny dzień w trasie. Na szczęście trasa będzie zapierająca dech w piersi. Death Valley zostawimy sobie na poranek. Odpoczynek przed całym dniem w Vegas.

 

Dzień 15

Death Valley – Las Vegas – Tama Hoovera – Las Vegas
Odległość: 150mil
Czas: 2.5h

Death Valley
https://cdn.photographylife.com/wp-content/uploads/2016/04/Death-Valley-NP-4.jpg

Cały dzień w Las Vegas. Wspomniane zakupy, ewentualne wysłanie walizki do Nowego Jorku. Wieczorem spacer, jakieś kasyna i Nocleg na Las Vegas Boulevard.

 

Dzień 16

Las Vegas
http://preview.thenewsmarket.com/Previews/LVVA/StillAssets/800×600/387826_v3.JPEG

O godzinie 15.00 mamy samolot do Cancun. Tak więc, za wiele nie zdziałamy ostatniego dnia.

Z racji tego, że korzystaliśmy z airbnb dla osób, które zarejestrują się z linku, otrzymają 28$ na pierwszą podróż. Dzięki 28$ mogliśmy sobie pozwolić na coś fajniejszego w Los Angeles. Więc korzystajcie! 

http://abnb.me/e/epgukz4YpF

Dodatkowo na booking można otrzymać jakieś nagrody. 

https://booking.com/s/bogusz33

Podsumowując. Mamy 16 dni na zobaczenie dużej ilości miejsc. Do przejechania ponad 2500 mil. Noclegi na kempingach, Airbnb oraz w hotelach. Chcemy przeżyć przygodę i przygotować się do następnych. Dlaczego postanowiliśmy tak to wszystko zaplanować, a nie poddać się spontaniczności? Mamy swoją listę rzeczy, które koniecznie chcemy zobaczyć. Nie możemy sobie pozwolić na ominięcie jakiejś z nich! Po prostu nie chcemy. Wydaje nam się, że będziemy mieli wystarczającą ilość czasu na wszystko.

 

TAGS
RELATED POSTS
Nowy Jork w 2 dni!

9 kwietnia, 2018

W ciągłej trasie!

30 stycznia, 2018

Los Angeles w 2 dni!

20 grudnia, 2017

2 komentarze
 1. Odpowiedz

  Aga

  7 sierpnia, 2017

  Wydaje sie, ze sporo pracy to kosztowalo, brawo 🙂 Kiedy wyruszacie?

  • Odpowiedz

   Bogusz

   7 sierpnia, 2017

   Oj tak. I jeszcze raz tyle będzie kosztować zapewne ogarnięcie szczegółów.
   Samolot z Norfolk mamy 16.09!

LEAVE A COMMENT

Bogusz
Szczecin, Polska

Cześć! Nazywam się Bogusz i chcę wam przedstawić swoją podróż! Maniak Stanów Zjednoczonych, świeżo upieczony podróżnik, który uwielbia robić zdjęcia ze swoich wypraw. Kilkukrotny uczestnik programu Work and Travel w USA

Facebook Pagelike Widget