Travel Work and Travel

Zwrot podatku 2016

By on 27 kwietnia, 2017

Wiele osób pyta o zwrot podatku z USA. Zwrot podatku przystępuje osobom, które miały odliczany podatek Federalny i Stanowy. Jeśli Wasz pracodawca odprowadzał inne, to robił to bezprawnie albo z niewiedzy i raczej przepadnie wam pozostały odciągnięty podatek. Po skończeniu roku rozliczeniowego, na moim przykładzie 2016 roku, otrzymujecie w styczniu kolejnego roku dokument W2. Dzięki niemu można wystąpić o zwrot podatku. Jest wiele firm zajmujących się zwrotem podatku dla studentów, którzy pracowali w ramach programu Work and Travel. Ja skorzystałem z firmy poleconej przez moje biuro, które oferowało bodajże 20%-30% zniżki dlaswoich uczestników. Zrobiłem to w Styczniu.

Co do samej procedury. Wszystko bez żadnego problemu.

Mój dokument W2. Składał się z 4 takich samych stron

Zgłosiłem się, otrzymałem wszystkie niezbędne dokumenty do podpisania, zeskanowania i odesłania.
Poniżej wykaz dokumentów jakie trzeba posiadać.

 1. Podpisane formularze podatkowe i umowa
 2. Oryginał dokumentu W2 od wszystkich pracodawców (prosimy zachować dla siebie oryginalny odcinek Copy C oraz kserokopię pozostałych odcinków.)
 3. W przypadku braku W2: czytelna, obejmująca cały dokument kserokopia ostatniego payslip-u (w 3 egzemplarzach)
 4. Kserokopia Social Security Card
 5. Kserokopia wizy (z paszportu)

Następnie opłaca się usługi i pozostaje tylko czekać na czek. Wraz z początkiem kwietnia otrzymałem pierwszy czek. Czek federalny. Reazlizacje jego odbywa się na miejscu w placówce banku, który realizuje tego typu usługi. (BZ WBK, PKO BP na pewno te banki realizują amerykańskie czeki). Posiadam konto w banku PKO BP, dlatego skorzystałem z ich usług.

Wszystko trwało około 10 minut. Pani z okienka zabrała dowód, coś tam porobiła na komputerku i zrealizowała czek przelewem na moje konto bankowo (chciałem wziąć gotówkę w postaci $$$, ale niestety Pani nie mogła mi jej wypłacić, pytanie dlaczego?). Z podatku federalnego z kwoty 670$ prowizji wraz z przewalutowaniem wyszło około 75zł. Czyli śmiało można użyć stwierdzenia, że koszt realizacji czeku wyniósł 75zł. Nie ma tragedii.

Czeku stanowego jeszcze nie otrzymałem. Podobno rozbieżność czasowa pomiędzy przyjściem jednego, a drugiego może wynieść nawet 5 miesięcy. Musicie być cierpliwi!

EDIT:

Dokładnie 29.05.2017 przyszedł do mojego domu w Polsce czek ze zwrotem podatku stanowego z Północnej Karoliny. Od 24.05 przebywam już w USA i ciekawiło mnie w jaki sposób zrealizować czek. Z tego co się dowiadywałem, czeku ze zwrotem stanowym nie realizują na miejscu. Czeka się na realizację około 2-3 miesięcy. Tyle ile zwykły czek. Taką informację otrzymałem w banku PKO BP.

Z racji tego, że założyłem konto bankowe w amerykańskim banku Wells Fargo mam możliwość realizowania czeków za pośrednictwem aplikacji w smartfonie (Aplikacja sama mówi w jaki sposób wykonać zdjęcie itd) postanowiłem, że spróbuję zrobić zdjęcie, zdjęcia!

Dokładnie tak! Mama zrobiła mi ładne zdjęcia czeku i aplikacja bez żadnego problemu je przyjęła i bank zrealizował mój zwrot podatku!

W tym roku planuję zostawić otwarte konto bankowe w USA ze względu na zwrot podatku. Zdecydowanie szybciej i łatwiej jest uzyskać zwrot na konto bankowe. Poza tym, konto bankowe przyda się na kolejne wyjazdy! Koszt utrzymania konta bankowego w Wells Fargo dla osób do 24 roku życia bez posiadania min. 1500$ lub miesięcznych wpływów w postaci 500$ na rachunku bankowym, wynosi zaledwie 5$ miesięcznie. Od września do lutego mamy 5 miesięcy (w okolicach lutego zwrot podatku powinien zostać przelany na konto). Zatem koszt wynosi około 120zł. Podobna kwota, którą tracimy na prowizjach, przewalutowaniach itd. Może ciut większa… Ale! Ale pieniądze będą kilka miesięcy szybciej.
A na tym nam najbardziej zależy!!!

TAGS
RELATED POSTS
Nowy Jork w 2 dni!

9 kwietnia, 2018

W ciągłej trasie!

30 stycznia, 2018

Los Angeles w 2 dni!

20 grudnia, 2017

1 Comment
 1. Odpowiedz

  Marta

  26 maja, 2017

  Interesujący wpis. Dzięki za przydatne info.

LEAVE A COMMENT

Bogusz
Szczecin, Polska

Cześć! Nazywam się Bogusz i chcę wam przedstawić swoją podróż! Maniak Stanów Zjednoczonych, świeżo upieczony podróżnik, który uwielbia robić zdjęcia ze swoich wypraw. Kilkukrotny uczestnik programu Work and Travel w USA

Facebook Pagelike Widget